J
I
K
A
B
سه شنبه 4 آبان 1400 00:12:43
4 دي 1395 18:19:48
همه دستگاه ها براي به سرانجام رسيدن پسماند استان همت گمارند و شهرداري را ياري دهند

" بيست و چهارمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان البرز در تاريخ 2/10/95"، به رياست جناب آقاي طهائي استاندار محترم البرز و با حضور نمايندگان محترم مجلس در شوراي اسلامي، معاونان و مشاوران استاندار ، فرمانداران، مديران كل دستگاه هاي اجرايي استان و رؤساي بخش خصوصي و دانشگاه ها در سالن شهداي دولت استانداري البرز برگزار گرديد.

- ابتدا جناب آقاي قائمي رئيس سازمان برنامه و بودجه و دبير ستاد به بيان عملكرد دستگاه هاي عضو درخصوص مصوبات جلسات پيشين اشاره نموده كه در اين جلسه موضوع پسماند زباله هاي شهري مورد بحث و بررسي اعضاء جلسه قرار گرفت.

ايشان عنوان نمودند:

سازمان مديريت پسماند، از سال 1372 در منطقه حلقه دره به مساحت 123 هكتار مشغول به فعاليت دفن زباله مي باشد . روزانه به طور متوسط1200 تن زباله در شهرستان كرج و 500 تن ساير شهرستان ها توليد مي شود.

57 درصد دفن زباله انجام مي گيرد كه در حال حاضر ظرفيت كافي جهت دفن و پردازش زباله وجود ندارد و درصدد هستندبا تغيير روش از سنتي به روش هاي بهداشتي و مكانيزه كه با استانداردهاي جهاني مغايرت نداشته باشد مشكل را حل نمايند.

به طور متوسط روزانه 8 تن پسماند عفوني و بيمارستاني در سطح استان توليد مي شود. انتقال هر تن از اين پسماندها هزينه اي معادل 120,000 تومان را تحميل مي كند از اين رو سالانه معادل 800 ميليون تومان صرف اين مسئله مي شود.

اجراي طرح هاي نوين و كلان در اين زمينه به عزم همگاني و همكاري مؤثر بين بخشي ارگانهاي مختلف از جمله راه و شهرسازي با تخصيص زمين مورد نياز، كارگروه پسماند با پيگيري و تسريع در اجراي مصوبات و سازمان حفاظت محيط زيست با حمايت هاي معنوي و جذب اعتبارات استاني وشوراي اسلامي شهر با تصويب طرح هاي سازمان و تأمين بودجه نيازمند است كه اميد است اين مهم اجرايي گردد.

در خصوص امحاء شيرابه هاي سايت حلقه دره قبلا از تعدادي حوضچه هاي خاكي استفاده ميشده است با توجه به پايين بودن ضريب نفوذپذيري حوضچه ها، نياز به خشك كردن آنهاست تاكنون 3 حوضچه خشك شده اند و در حال خشك كردن مابقي آنهاهستند.

قراردادي به مبلغ 5 ميليارد تومان جهت مديريت شيرابه منعقد شده كه اين پروژه 70 درصد پيشرفت دارد عمليات اين پروژه شامل يك حوضچه بزرگ بتني و چند حوضچه كوچك،تا پايان سال جاري به اتمام مي رسد.

با اجراي فاز اول اين طرح مقرر شده حوضچه بزرگ بتني به منظور جلوگيري از نفوذ شيرابه ونگهداري موقت آن ساخته شود و در فاز دوم نيز برنامه ريزي جهت تصفيه آن صورت مي پذيرد.

در حال حاضر عمليات احداث حوضچه هاي نگهداري شيرابه و بازچرخاني آن به عنوان روشي مكمل در حال اجراست در بودجه 95 نيز فاز دوم مديريت شيرابه مبني بر تصفيه آن لحاظ گرديده است.

سپس جناب آقاي كوليوند نماينده مردم كرج، فرديس، اشتهارد و آسارا در مجلس شوراي اسلامي گفتند در البرز با همه انواع زباله ها شامل خانگي،صنعتي، بيمارستاني ، نخاله هاي ساختماني مواجه هستيم بنا براين اين امر ضرورت توجه به بحث مديريت پسماند را دو چندان مي سازد.

روزانه شاهد توليد يك هزار و700 زباله هستيم كه اگر قرار است عمليات مكانيزه انجام بدهيم يك تصميم منطقي 100ساله بگيريم بنابراين بايد نوع سرمايه گذاري در زباله را نگاه جدي داشته باشيم.

نماينده مردم كرج گفت: امروز شاهد آن هستيم كه كشورهاي پيشرفته اقدامات موثري دراين زمينه داشته اند كه لازم است ما نيز در اين خصوص تدبيري بيانديشيم. وي تاكيد كرد:اين نكته را بايد مورد توجه قرار داد كه جمعيت سه ميليون نفري البرز كم نمي شود بلكه زيادتر هم خواهد شد بنابراين درصورت بي توجهي به بحث پسماند با مشكلات جدي مواجه خواهيم شد.

آقاي كوليوند اضافه كرد: تصميم منطقي دراين زمينه گرفته شود و200هكتاري كه منابع طبيعي 100 هكتاري را تحويل داده براي توسعه منطقه دفع حلقه دره ،مسكن بوده است مي شود زباله ها را تبديل به كمپوست كرد

همچنين آقاي محمدي مديركل محيط زيست استان افزود: امروز شاهد توليد روزانه 5 هزار تن نخاله ساختماني در استان البرز هستيم كه در برخي از مقاطع زماني به 10هزار تن نيز رسيده است.

وي گفت: اين نوع نخاله ها به عنوان يك ماده معدني قابل استفاده است و از طرف ديگر با رويكرد بازيافت و مديريت اصولي زباله ها مي توان به حفظ محيط زيست كمك كرد.

وي اضافه كرد: امروز اقتصاد كشورهاي توسعه يافته به بازيافت زباله هامتكي شده و ما شاهد آن هستيم كه درسال 83 قانون تكليف كرد تا سال 90 تمام زباله هاي شهري بصورت تفكيك شده جمع آوري شود اما اين طور نيست.

محمدي گفت: بايد زباله از درب منازل به صورت تفكيك شده جمع آوري شود ولي متاسفانه اين مساله مورد بي توجهي قرار گرفته است .

اين مسئول اضافه كرد: براساس طرح زمانبندي شده قرار بود تا پايان برنامه پنجم توسعه در شهرها و مراكزاستانها بازيافت زباله و دفن آن ممنوع شود.

وي خاطرنشان كرد: رويكرد را بايد در مديريت زباله تغيير دهيم و در رابطه با زباله هاي صنعتي و ويژه تصميمات خوبي در محيط زيست گرفته شده است .

مديركل حفاظت محيط زيست استان البرز اضافه كرد: در اين زمينه با سازمان همياري هاي شهرداري استان به عنوان مديريت اجرايي هماهنگي شده تا با همكاري بخش خصوصي و دراختيار داشتن زمين 28هكتاري اقدامات موثري داشته باشند.

وي تاكيد كرد: دربحث مديريت پسماند لازم است تدابير جدي از سوي شهرداري ها صورت گيرد و اكنون براي طالقان مجوز زباله سوز صادر شده ولي احداث نشده است .

محمدي از حاضران در نشست خواست تا اقدامات جدي را در زمينه بهره وري هرچه بيشتر از ظرفبت بازيافت نخاله هاي ساختماني با اجراي طرح هاي مختلف با محيط زيست همراهي داشته باشند .

آقاي طهايي استاندار البرز با اشاره به روش هاي مدرن امروزي كه زباله را به نام طلاي سياه مي شناسند و قابل فروش است و قابل تبديل به انرژي هاي نو و پاك مي باشد و همچنين با اشاره به تبديل و تفكيك زباله در محل، با همت جمعي مردم و مسئولين امر و اطلاع رساني و فرهنگ سازي در اين زمينه و اشاره به فرمايش خانم ابتكار در استان كه راه حل در جابجايي سايت نمي باشد در پايان از معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري خواست حداكثر ظرف مدت يك ماه نسبت به تعيين تكليف سايت حلقه دره در كارگروه مديريت پسماند استان براساس مصوبات قبلي كارگروه و جمع بندي نظرات كارشناسي و تخصصي در اين زمينه و طرح مطالعاتي شهرداري و سرمايه گذاران پيشنهادي اقدام نمايد. و نتيجه را در جلسه ستاد گزارش نمايند تا از نارضاتي مردم منطقه نيز كاسته شود.

نسخه قابل چاپ
Powered by Tetis PORTAL