J
I
K
A
B
سه شنبه 4 آبان 1400 00:10:08
1 اسفند 1395 14:28:53
روال نويي بايد ايجاد شود كه كمتر وابستگي اقتصادي به دولت داشته باشيم.

به گزارش معاونت برنامه ريزي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان البرز:

" هشتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان البرز در تاريخ 30/11/95"، به رياست آقاي مهندس طهائي استاندار البرز و با حضور آقايان دكتركوليوند و دكتر بهمني نمايندگان مردم استان در مجلس شواري اسلامي و حضور معاونين و مشاوران استاندار، اعضاء شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در محل سالن شهداي دولت استانداري البرز برگزار شد.

آقاي قائمي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي و دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان البرز در هشمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان علاوه بر پيگيري مصوبات پيشين كارگروه زيربنايي استان و موافقت اعضاي شورا در رابطه باانبارهاي عمومي مواد غذايي وفق نظريه تبصره يك ماده يك جهاد كشاورزي و اصلاح حريم دو شهر گلسار و گرمدره با توجه به مصوبه شواي عالي شهرسازي و معماري و تقسيمات كشوري؛ به اهم مباحث برنامه ششم توسعه كشور پرداختند.

مباحث برنامه ششم توسعه كشور در 20 فصل از جمله محيط زيست، آب ، انرژي ،منابع طبيعي ، فرهنگ و هنر ، زنان، آسيب هاي اجتماعي درسطح كلان برنامه ريزي شده كه دراين نشست مطرح شد. اهم اين برنامه عبارت است از اينكه : سازمان حفاظت محيط ‌زيست موظف است در محدوده حريم شهرها و روستاها بر اقدامات شهرداري‌ها و دهياري‌ها نظارت كند و شوراهاي برنامه‌ريزي و توسعه استان و كميته‌ برنامه ريزي شهرستان موظف هستند؛5 تا 8 درصد از سرجمع اعتبارات تملك دارائي هاي سرمايه اي استاني مصوب بودجه سنواتي را صرف تهيه و اجراي طرح‌هاي هادي و بهسازي روستاهاي شهرستان توسط بنياد مسكن انقلاب اسلامي نمايند.همچنينبه ‌منظور متنوع‌سازي ابزارهاي حمايت از بخش كشاورزي، تأمين و تجهيز منابع، توسعه و امنيت سرمايه‌گذاري، افزايش صادرات محصولات كشاورزي و ارزش افزايي و تكميل زنجيره ارزش محصولات كشاورزي در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي نيز مقرر شده تا توسعه روش‌هاي آبياري نوين، اجراي عمليات آب و خاك (سازه‌اي و غيرسازه‌اي)، توسعه آب بندها و سيستم‌هاي سطوح آبگير ،حمايت از توسعه گلخانه‌ها و انتقال كشت از فضاي باز به فضاي كنترل شده و بازچرخاني پساب‌ها، مديريت آب‌هاي نامتعارف و مديريت آب مجازي نيز دربرنامه توسعه اي كشور مورد توجه قرار گيرد.

سيدحميدطهائي استاندار البرز در هشتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ، در رابطه با قانون برنامه ششم توسعه و عدم پيش بيني هايي كه توسعه استان را تحت شعاع قرار مي دهد، گفت: آنچه در برنامه ششم توسعه پيش بيني نشده بايد در قانون بودجه پيش بيني شود.

وي با تأكيد بر اينكه استانها براي نيل به توسعه بايد در بحث مسائل اقتصادي به نوعي خودكفا باشند،افزود: هر استان با استقلال درآمد - هزينه ها بهتر عمل خواهد كرد.

رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با بيان اينكه وابستگي به درآمدهاي دولت بايد كاسته شود، ودر اين رابطه راه اندازي صندوق توسعه استان را پيشنهاد نمودند. آقاي طهائي گفت: با راه اندازي اين صندوق بخشي از منابع مالي استان تأمين خواهد شد،آنچه تا كنون مغفول مانده است و بايد راه اندازي آن را در اولويت برنامه ريزي ها قرار داد.

لزوم تمركزگرايي از ديگر نكاتي بود كه استاندار البرز بر آن تاكيد داشت ايشان در ادامه به موضوع سند آمايش سرزميني استان البرز اشاره كرد و اعلام كرد: اين سند بايد مجددا در چهارچوب برنامه ششم مرور شود تا اگر اصلاحاتي نياز داشته باشد انجام شود.

نماينده عالي دولت در استان البرز با طرح اين سوال كه توزيع بودجه در سطح ملي و استاني چه مبنايي دارد، گفت: آيا اين مبنا براساس چانه زني است يا محروميت مناطق.

همچنين گفت: گاهي قانون خوب تدوين مي شود اما در عمل آنگونه كه انتظار است پيش نمي رويم و بسياري از سرفصل ها بعد از گذشت 5 سال از تدوين و ابلاغ برنامه و بودجه توسط مسئولان براي اجرا،ديده مي شود بنابراين در اين زمينه نيز بايد راهكارهاي اجراي صحيح قانون مورد توجه قرار گيرد.وي افزود: ارائه پيشنهادات و اشراف به قوانين و مقررات مي تواند بسياري از مسائل را حل كند.

استاندارالبرز در ادامه با بيان اينكه البرز استاني مرفه نيست و شاخص ها نيز بيانگر محروميت هاي اين استان در تمامي ابعادمي باشد،گفت:

درعين اينكه البرز امكانات محدودي دارد در توليد درآمدها نيز نيازمند كار بيشتري است در اين زمينه مبناي جمعيت و محروميت ها را بايد متناسب با وضعيت موجود ارزيابي و بر اساس آن امكانات و بودجه به استانها اختصاص پيدا كند.

آقاي طهائي از رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان نيز خواست تا همانند سالهاي قبل،در اوايل سال با ابلاغ بودجه سال وظايف و تكاليف دستگاه ها را بصورت مجزا ارائه و ابلاغ نمايد.

محمود بهمني نماينده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شوراي اسلامي نيز در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان البرز با تأكيد بر اينكه اجراي برنامه ششم توسعه كشور از اهميت زيادي برخوردار است، اظهار كرد: اجراي ۱۲ الي ۱۷ درصدي برنامه توسعه كشور در دوره‌هاي پيشين بررسي بيش‌ازپيش بندهاي ابلاغي مدنظر را مي‌طلبد تا از اين طريق وضعيت مكلف، موظف و مجازها نيز مشخص شود.

ايشان بابيان اينكه برخلاف برنامه‌هاي قبل كه پيشبرد آن بر اساس پايان برنامه مشخص‌شده بود در برنامه ششم ميزان پيشرفت سالانه مشخص‌شده است، افزود: بدين ترتيب رئيس‌جمهور مكلف شده ميزان پيشرفت برنامه را به‌صورت سالانه به مجلس شوراي اسلامي گزارش كند.

نماينده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در برنامه ششم توسعه ۶۵ ميليارد دلار تأمين مالي خارجي مشخص‌شده است كه ۳۰ ميليارد دلار آن فاينانس است.

آقاي بهمني با تأكيد بر لزوم اعطاي اختيارات بيشتر به استان‌ها گفت: اگر بخواهيم كشور را بهتر اداره كنيم بايد به استان‌ها اختيار دهيم، تا كشور مثل سيستم ايالتي اداره شود و دولت مركزي نظارت كند حتي برخي از اختيارات به شهرداري‌ها نيز داده شود.

وي با تأكيد بر ضرورت رعايت انضباط مالي در كشور، خاطرنشان كرد: دولت موظف است ۳۰ درصد از درآمدهاي نفتي كه بر مبناي ۵۵ دلار پيش‌بيني كرده را به صندوق توسعه ملي، دو درصد را به مناطق محروم، سه درصد را به مناطق نفت‌خيز و ۱۴.۵ درصد را به وزارت نفت اختصاص دهد. آقاي بهمني بابيان اينكه بقيه درآمد نفتي به صندوق دولت واريز مي‌شود.

نسخه قابل چاپ
Powered by Tetis PORTAL