J
I
K
A
B
يكشنبه 2 آبان 1400 01:02:51
20 مهر 1395 12:49:51
در اجراي كلي برنامه ها و پروژه هاي استان بايد شاخص هاي محيط زيستي رعايت و به استاندارد جهاني نزديك شويم

هجدهمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان"، به رياست جناب آقاي طهائي استاندار محترم البرز و با حضور جناب آقاي دكتر كوليوند نماينده محترم مردم كرج، آسارا، فرديس و اشتهارد در مجلس شوراي اسلامي ، معاونان و مشاوران استاندار ، فرمانداران، مديران كل محترم دستگاه هاي اجرايي استان، رؤساي محترم سازمان ها ، بخش خصوصي و دانشگاه هاي استان در سالن شهداي دولت استانداري البرز برگزار گرديد.

- آقاي قائمي رئيس سازمان برنامه و بودجه و دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان به بيان عملكرد دبيرخانه ستاد پرداختند و با بيان اينكه عملكرد 6 ماهه ستاد تهيه و آماده ارسال به مراجع ذيصلاح است از كليه مديران خواست مستندات عملكرد دستگاه خود را به دبيرخانه ستاد ارائه نمايند.

همچنين از مديران خواست نماينده اي جهت بازديد و نظارت از پروژه ها به دبيرخانه ستاد معرفي نمايند.

سپس آقاي حسن زاده مديرعامل شركت آبفاي روستايي ضمن ارائه گزارش عملكرد شركت آب و فاضلاب روستايي استان در راستاي اهداف و پروژه هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي، اظهار كرد: تكميل عمليات اجرايي ۱۰ مجتمع آبرساني در شهرستان هاي استان با جمعيت بالغ بر ۳۹ هزار نفر با تعداد ۵۴ روستا در دستور كار قرار گرفته است.

وي با اشاره به اينكه آبرساني به تعداد ۳۲ روستاي استان در قالب تك روستايي با جمعيت بالغ بر ۳۸ هزار نفر در دستور كار قرار دارد، افزود: از اين تعداد تاكنون آبرساني به ۱۶ روستا انجام شده و مابقي نيز تا پايان سال انجام مي شود.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان البرز خاطرنشان كرد: اصلاح الگوي مصرف آب بالاي ۲۰ مترمكعب در سطح كشور به ۲۲.۵ درصد نيز انجام مي شود.

وي گفت: در راستاي شناسايي انشعابات غيرمجاز و كنتورهاي از كار افتاده، تا پايان سال ۶ هزار كنتور آب تعويض خواهد شد.

حسن زاده بيان كرد: به همين منظور ۱۹ ميليارد و ۳۰۰ ميليون تومان سهم استان البرز از مبلغ اختصاص يافته توسط صندوق توسعه ملي است كه ۴۰ درصد از آن تاكنون تخصيص يافته است.

وي آبرساني به روستاي نوجان را از جمله مشكلات كنوني عنوان كرد و افزود: مجتمع هاي آبرساني كرج در نوجان، آتشگاه و خوارس در بهمن ۹۶ مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان البرز با اشاره به پروژه هاي آبرساني شهرستان نظرآباد، بيان كرد: مجتمع هاي آبرساني نجم آباد، خيبر، دولت و ابراهيم بيگي از بهمن ماه تا پايان اسفند ماه سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

سپس آقاي محمدي مديركل حفاظت محيط زيست استان ضمن ارائه گزارش عملكرد سازمان حفاظت محيط زيست استان، اظهار كرد: تكثير در اسارت و پرورش مارهاي سمي ايران و راهكار براي توليد سم مورد نياز كشور و نجات جمعيت هاي طبيعي از جمله برنامه هاي اين سازمان محسوب مي شود.

وي با اشاره به اينكه بند ۱، ۴، ۷، ۸ و ۱۵ سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي مرتبط با حوزه محيط زيست است، افزود: در راستاي توسعه كارآفريني ۲۰ عنوان پروژه مشمول ارزيابي زيست محيطي در استان قرار گرفته است.

مديركل حفاظت محيط زيست استان البرز جاده اصلي درجه يك، نيروگاه بادي و خورشيدي، خط لوله گاز، تصفيه دوم روغن، كارخانجات توليد گچ، قند و شكر، كمپوست شهري، انبار نفت، مجتمع هاي تفريحي و توريستي، مناطق نمونه گردشگري، شبكه جمع آوري و تصفيه فاضلاب، مراكز دفن و دفع انواع پسماندها، خطوط انتقال نيروي فشار قوي، مجتمع پرورش آبزيان، كشتارگاه هاي بزرگ صنعتي دام و طيور، شهرك هاي دامداري و دامپروري و نيز مجتمع هاي كشت و صنعت را از اقدامات در دستور كار در راستاي توسعه كار آفريني عنوان كرد.

وي همچنين به صدور مجوز براي ايجاد هفت ناحيه و شهرك صنعتي در استان اشاره كرد و گفت: شهرك صنعتي نجم آباد، سيمين دشت، ماموت، ماهدشت، پيام ماهدشت، صنايع غذايي زرنام و شهرك دارويي بركت از اين موارد است.

محمدي با تاكيد بر لزوم استقرار مشاغل سبز در استان، بيان كرد: ايجاد واحدهاي توليد كودآلي به روش ورمي كمپوست، ايجاد واحدهاي بازيافت نخاله هاي ساختماني و تبديل آن ها به مصالح ساختماني، ايجاد واحدهاي بازيافت زباله هاي پلاستيك به مواد نفتي، ايجاد واحد بازيافت زباله هاي الكتريكي و الكترونيكي و استحصال فلزات ارزشمند، بازيافت لجن هاي اسيدي و استحصال قير از جمله اين موارد محسوب مي شود.

وي در ادامه به ايجاد نيروگاه با سوخت زباله و استفاده از زباله به عنوان سوخت در كارخانه سيمان، توسعه طبيعت گردي و گردشگري روستايي با ايجاد اقامتگاه بوم گردي، ايجاد قرق هاي اختصاصي، ايجاد واحدهاي تكثير و پرورش جانوران وحشي نيز در راستاي توسعه مشاغل سبز اشاره كرد.

در ادامه آقاي دكتر كوليوند نماينده مردم كرج، اشتهارد و فرديس در مجلس شوراي اسلامس به ضرورت ساماندهي پسماند و زباله هاي استان اشاره و اظهار كرد: بايد برنامه ريزي و زمان مناسب براي تعيين تكليف زباله ها و نيز دفع و استحصال مجدد آن در نظر گرفته شود شهرداري نيز برنامه هاي مربوط به اين بخش را ارائه دهد.

نماينده مردم كرج، اشتهارد، آسارا و فرديس در مجلس شوراي اسلامي در ادامه به لزوم توجه به چگونگي ادامه فعاليت نيروگاه منتظر قائم و بحث آلودگي هواي آن نيز اشاره كرد.

وي با اشاره به اينكه نبايد به گزارش هاي جزيره اي دستگاه هاي اجرايي استان در حوزه محيط زيست اكتفا كرد، گفت: لازم است تمامي دستگاه هاي اجرايي استان در اين حوزه به اجماع برسند و مشكلات خود را با محيط زيست برطرف كنند.

كوليوند بيان كرد: طبيعت گردي روستايي شعاري است كه روستاييان را محدود كرده و حتي چراي دام آنان را با مشكل مواجه كرده است كه لازم است بنياد مسكن راهكاري مناسبي براي اين موضوع در نظر بگيرد.

وي با بيان اينكه با اين روند تا ده سال آينده تنها ۲۰ درصد مردم در روستاها باقي مي مانند، افزود: طرح هاي توسعه گردشگري و طبيعت گردي و نيز طرح هادي مشكلاتي را براي روستائيان ايجاد كرده است.

نماينده مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: روزانه بيش از هزار و ۶۰۰ تن زباله در استان توليد مي شود كه بايد برنامه ريزي مناسبي براي دفع و ساماندهي مناسب آنان انجام شود.

در پايان استاندار و فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي استان گفت: براي اينكه خروجي مناسبي از بخش پسماند داشته باشيم بايد اين حوزه را به بخش خصوصي واگذار كرد و از خدمات آن به نفع توسعه بهره مند شد. ايشان با بيان اينكه: امروزه در دنيا فرايند تفكيك زباله از مبدا آغاز مي شود و در محله هاي شهري اين جداسازي صورت گرفته و به انرژي تبديل مي شود، بر لزوم حفظ محيط زيست و اجراي دستور العمل هاي دولت در حفاظت از منابع طبيعي تصريح كرد: براي رسيدن به خروجي مناسب از پسماند نياز است كه به بخش خصوصي واگذاري صورت گيرد و نظارت هاي لازم را نيز داشته باشيم.

استاندار البرز همچنين در خصوص گزارش آبفاي روستايي نيز بيان كرد: پيش تر آبفاي روستايي البرز، تابع استان تهران بود و با تأسيس شركت آب و فاضلاب استان،انتظار مي رود خدمات مطلوب به مردم با همكاري فرمانداران ، بخشداران و دهياران و شوراهاي روستايي، مسئوليت را به عهده بگيرد تا بتوانند مجموعه فعلي را با توجه به كارشناسي و بودجه، سازماندهي نويني به آن ببخشند.

ايشان با اشاره به اينكه تامين آب شرب مورد نياز اهالي نيز از ديگر وظايف شركت آب و فاضلاب روستايي استان محسوب مي شود، گفت: اداره كل حفاظت محيط زيست نيز از دستگاه هاي مهمي است كه در برنامه هاي اصلي دولت قرار دارد و ساير دستگاه ها نيز بايد همراهي لازم را براي بهبود وضعيت زيست محيطي انجام دهند

نسخه قابل چاپ
Powered by Tetis PORTAL