J
I
K
A
B
دوشنبه 3 آبان 1400 23:05:44
28 شهريور 1395 13:51:11
اقتصاد مقاومتي در مقام عمل

"سومين جلسه اتاق فكرستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان"، به رياست جناب آقاي طهائي استاندار البرز و با حضور جناب آقاي دكتر بهمني نماينده مردم شريف هشتگرد، نظرآباد و طالقان در مجلس شوراي اسلامي، معاونان و مشاوران استاندار، رؤساي دانشگاه هاي استان در سالن جلسات حوزه استاندار البرز شد.

- در اين جلسه  آقاي قائمي رئيس سازمان برنامه و بودجه و دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استانضمن خوش آمدگويي به اعضاء جلسه و تبريك عيد قربان ، به بيان گزارش عملكرد از وضعيت برگزاري جلسات ستاد ، نحوه آرايش اعضاء در ستاد ، وضعيت ارائه برنامه ها و گزارش عملكرد دستگاه هاي اجرايي عضو ستاد پرداختند.

در گزارش ارائه شده نتايجي از اجراي كامل و جلوتر از برنامه هاي اقتصاد مقاومتي طي 6 ماهه اول سال، در بعضي از بخش ها نظير:

كشاورزي شامل افزايش توليد گندم آبي ، سيب زميني ، حبوبات ، جو ، بذر ذرت و بذر جو و نيز افزايش توليد در محيط هاي كنترل شده گلخانه اي استان ،در بخش آب و فاضلاب شهري اجراي پروژه هايي چون : واگذاري مطالعات و عمليات اجرايي پروژه هاي عمراني به پيمانكاران و مشاوران داخلي (ميليارد ريال ) كه 281 ميليارد ريال در قالب 65 پروژه به پيمانكاران داراي صلاحيت واگذار شده است ، درراستاي ترويج و حمايت از مصرف كالاها و توليدات داخلي . پروژه احداث و بهره برداري آب شيرين كن به روشB.O.Oبه ظرفيت 5000 مترمكعب در شبانه روز (مترمكعب) در راستاي فعال سازي كليه سرمايه هاي انساني و علمي كشور،پروژه ادامه تكميل مدول دوم تصفيه خانه فاضلاب كرج به روش فاينانس خارجي (E.P.C.Fمترمكعب)،در راستاي فعال سازي كليه امكانات و منابع مالي غير دولتي. پروژه تكميل و بهره برداري استريم اول از مدول اول تصفيه خانه فاضلاب شهر جديد هشتگرد(مترمكعب)، در راستاي فعال سازي كليه امكانات و منابع مالي غير دولتي. افزايش ظرفيت تصفيه خانه آب شماره 2 از 1350 به 1700 ليتر در ثانيه به روش فيلتر شني تند(ليتر در ثانيه) مهندسي مجدد و افزايش ظرفيت تأمين آب انجام شده است .

دربخش برق اهداف : كاهش تلفات توزيع برق، تكميل و بهره برداري از نيروگاه هاي توليد پراكنده، مديريت مصرف (پيكسايي)،تامين زيرساختهاي موردنياز برق در بخش هاي فوق توزيع و انتقال و وصول مطالبات محقق شده است .

وضعيت گازرساني به شهرها و روستا ها پيش بيني هاي انجام گرفته براي شهرهاي كرج ، اشتهارد ، هشتگرد ، نظرآباد و فرديس بظور كامل و بيش از پيش بيني در نيمه ابتدايي سال محقق شده است .

همچنين در امور مالياتي اهدافي چون : تكميل رسيدگي و حسابرسي پرونده هاي منتخب،LWT2تكميل پروژه،PSDتكميل پياده سازي پروژه،TSI2تكميل پياده سازي پروژه،HPIتكميل اجراي پروژه،CMOوTTEتكميل اجراي پروژههاي،ITSتكميل اجراي پروژه  در راستاي استانداردسازي روشهاي مالياتي استان اجرايي شده است .

در زمينه ارتباطات و فناوري اطلاعات نيزاهدافي چون :امكان دسترسي 80 درصد خانوارها به پهن باند،افزايش سرعت دسترسي مشترك به حداقل 20 مگابيت بر ثانيه،برقراري امكان دسترسي پهناي باند به 90 درصد روستاها،ارائه 100 درصدي خدمات دولت به صورت الكترونيكي،به روز رساني كد پستي در نقاط شهري و روستاييبه ثمر نشسته است .

در بخش رسانه نيز سازمان صدا و سيماي مركز البرز با ساخت برنامه هايي نظير:البرز من سلام - دامون - درجستجوي فردا مستنددرراستاي هدفطراحي الگوي رسانه اي تشويق مشاركت عمومي در توليد ملي و اصلاح الگوي مصرف و اجراي آنو برنامه هايي چوناقتصاد پويا مستند فاخر- دعوت - شبانگاهي - اقتصاد پويادر راستايطراحي و اجراي الگوي رسانه اي ترويج و تقويت رفتار هاي اقتصادي بايسته در خانوار ها و فعالان اقتصادي همگام با برنامه هاي پيش بيني شده در 6 ماهه اول سال گام برداشته است.

پارك علم و فناوري استان نيز در اجراي برنامه هاي : ارائه مشاوره­هاي تخصصي و عمومي به شركت‌هاي فناور،مشاركت در برگزاري همايش تخصصي ، جشنواره و نمايشگاه،مشاركت يا برگزاري رويدادهاي شناسايي (كسب و كارهاي نو پا و ماراتون هاي ايده)، راه اندازي مراكزرشد استاني، در حوزه كشاورزي و محيط زيست، فني مهندسي، سلامت، علوم انساني، تجهيز ­و­ راه­اندازي­ ساختمان شماره ­4­ جهت ­استقرار­شركتهاي فناور (6هزار­ متر­مربع ­بنا و 2هزار­متر­مربع محوطه)، حضور پارك و شركت هاي پذيرش شده در نمايشگاه تخصصي داخلي و بين­المللي، ارائه تسهيلات كوتاه مدت كم بهره به شركتهاي مستقر در پارك،،پذيرش يا اعزام تور اقتصادي و فناوري داخلي جهت فناوران، عضويت و تمديد درمجمع و نهاد ملي و بين المللي، تشكيل كميته­هاي تخصصي پارك علم و فناوري البرز (برنامه ريزي و بودجه، استقرار، تبليغات و نمايشگاه ،HSE،آموزش،ITو تسهيلات )،اجراي طرح كارورزي و كارآموزي هدفمند، برگزاري كارگاه‌ها و دوره‌هاي آموزشي،تجهيز پارك به سيستم سخت افزار و نرم افزار، تعداد شركت هاي پذيرش شده، اشتغال زايي، گام هاي اساسي برداشته و از پيش بيني پا را فراتر نهاده است .

و اما آقاي قائمي در خصوص وضعيت ستاد تسهيل استان نيز گزارشي ارائه نمودند اعم از اينكه تاكنون 394 پرونده با اعتباري به مبلغ   6551490 در اين كارگروه بررسي و مصوب شده از اين تعداد 367 واحد به بانك معرفي شده و 197 واحد از طريق بانك ها به شعب مختلف براي دريافت تسهيلات ارجاع شده اند.

دبيرستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان سخنان خود را با طرح 3موضوع براي استفاده از ديدگاه ها و نظرات اعضاء اتاق فكر و ورود در مسير توسعه استان از جمله  1. سياست گذاري در خصوص موضوع جمعيت استان به ويژه نرخ مهاجرت به استان2. برنامه هايي براي توسعه كشاورزي علمي و مبتني بر فناوري هاي نوين در سطح بزرگ مقياس3. تعيين تكليف كاربري اراضي و سياستگذاري در خصوص محورهاي گردشگري در استان و جلوگيري از تغيير كاربري و ساخت و سازهاي   بي رويه در مناطق مختلف استان، پايان دادند .
نسخه قابل چاپ
Powered by Tetis PORTAL